زلزله ازمیر

در این مقاله می خواهیم با تمهیدات دولت در حمایت از مردم در مقابله زلزله و بلایای طبیعی از جمله زلزله ازمیر بیشتر آشنا شویم.

زلزله ازمیر روز جمعه ، نهم آبان 13۹۹ ، در ساعت ۱۴:۵۱ به وقت ترکیه (۱۵:۲۱ به وقت تهران) رخ داد.
زمین ‌لرزه‌ای به بزرگای گشتاوری ۷.۰ (و بزرگای محلی ۶.۶) در نزدیکی شهر ساحلی «سفری حصار»، ازمیر ، که مرکز آن در دریای اژه بود.
ازمیر در ۳۵ کیلومتری شمال شرق شهر سفری حصار و ۶۷ کیلومتری کانون زلزله ،حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد.
ترکیه یکی از پیوندگاه‌های دو قاره آسیا و اروپا می‌باشد ، بنابراین کشوری اروپایی – آسیایی است که قسمت بزرگ آناتولی (آسیای کوچک) در جنوب شرق آسیا و خاورمیانه و بخش کوچک تراکیه در منطقه بالکان واقع شده است.
از شهرهای مهم کشور ترکیه آنکارا ، استانبول ، ازمیر ، آدانا ، ارزروم ، وان ، آنتالیا ، قونیه ، بورسا و اورفا می‌باشند.
دولت ترکیه یک جمهوری است. جمهوری ترکیه کشوری می باشد که پایبند صلح عمومی ، دارای همبستگی ملی و خواهان عدالت اجتماعی ، احترام به حقوق بشر و وفادار به ناسیونالیسم آتاتورکی بوده و صد البته که بر اساس قانون اساسی این کشور ، یک کشور دموکراتیک ، سکولار و اجتماعی و پایبند به قانون اساسی می باشد.
در قانون اساسی این کشور بر اصول یکپارچگی تفکیک ناپذیر ملی تاکید شده است.

زمین لرزه ازمیر ترکیه
به درستی مشخص نیست که چرا زلزله به وجود می‌آید ، اما همان طور که قبلا اشاره شد تجمع انرژی در درون زمین از یک طرف و افزایش نیروی زیاد در درون زمین و عدم تحمل طبقات زمین برای نگه داری این انرژی از طرف دیگر موجب شکسته شدن زمین در بعضی نقاط آن شده و انرژی از آن محل آزاد می شود.
این شکستگی که اکثرا با جابه جایی زمین اتفاق می‌افتد باعث خطرات و ایجاد لرزش زمین می‌شود که به آن زلزله گفته می‌شود.
رابطه گسل با زلزله دو طرفه می‌باشد. یعنی وجود گسل های فراوان در یک منطقه سبب بروز زلزله می‌گردد.
زلزله به نوبه خود سبب ایجاد گسل جدیدی گردیده و نهایتا تعداد شکستگی ها زیادتر شده و به این ترتیب قابلیت لرزه خیزی منطقه افزایش می‌یابد.
هربار وقوع زمین لرزه در هر نقطه کشور زنگ خطری برای تمام مردم است و یافتن راه کارهای عملی برای مقاوم سازی و چگونگی مواجهه با بلایا در زمان حادثه جز اولویت های دولت قرار می گیرد.
دولت ترکیه در این زمینه خدمات زیادی را انجام داده است و همچنان به دنبال راه کار های بیشتری است.
ترکیه یکی از کشورهای زلزله ‌خیز جهان است. زلزله ۷.۸ ریشتری سال ۱۹۹۹ میلادی در این کشور ، بیش از ۱۷ هزار کشته برجای گذاشته بود.
همانطور که در ابتدا گفته شد در تاریخ 30 اکتبر 2020 شهر ازمیر ترکیه ، یک زمین لرزه در حدود 6.6 تا 7 ریشتر به وقوع پیوست که شهر ازمیر آسیب جدی دید.
به دنبال آن بیش از 1400 پس لرزه که 43 مورد از آن ها بیش از 4.0 ریشتر بود ، به وقوع پیوست.
بر اثر این زلزله ازمیر 113 نفر کشته و حدود هزار نفر زخمی شده اند. این زلزله در عمق ۱۷ کیلومتری زمین رخ داد.

53

پس از این زمین لرزه سونامی رخ داد که به مناطق ساحلی و شهرهای استان آسیب رساند و در استان هایی مانند موغلا و مانیسا کاملا احساس شد.
برخی خبرگزاری‌ها گزارش دادند که در استانبول نیز لرزه‌های این زمین لرزه احساس شده است.
این زمین لرزه ازمیر ترکیه عمدتا به منطقه بایراکلی در نزدیکی منطقه بورنووا آسیب رساند.
منطقه بایراکلی ۳۰ سال قبل محل کشت ذرت و سیب زمینی بود و با گسترش ازمیر ، این منطقه که دارای خاک نرم می باشد به محدوده شهر افزوده شد و گفته می شود در حال حاضر بسیاری از واحدهای مسکونی در این منطقه آسییب جدی دیده اند.
مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه (آفاد) ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد همچنین 1035 نفر نیز در پی این زلزله مصدوم شدند.
بعد از زلزله عملیات امداد و نجات در 17 ساختمان آسیب دیده از زلزله ادامه داشت.
این عملیات با مشاکرت 2799 پرسنل و 20 سگ امدادگر و با استفاده از 350 وسیله نقلیه اجرا میشد.
سازمان هلال احمر ترکیه نیز به ازمیر 79 پرسنل ، 70 داوطلب ، 17 وسیله نقلیه ، 5 آشپزخانه سیار و 5 آشپزخانه صحرایی با ظرفیت توزیع غذا برای 25 هزار و 500 نفر اعزام کرد.
صدها نفر در ماه های زمستان بی خانمان ماندند و با آوارگی روبرو شدند زیرا خانه ها و ساختمان های آن ها در اثر زلزله اولیه یا پس لرزه های بعدی آسیب جدی دیدند.
در همین خصوص رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: با تمامی شهروندانی که از زمین لرزه به وجود آمده در ازمیر متاثر شده اند ، ابراز همدردی می‌کنم.
دولت کشور با تمامی امکانات موجود در کنار شهروندان زلزله زده است. تمامی سازمان ها و وزارتخانه های مربوطه اقدامات لازم و مقتضی را آغاز کرده اند.
دولت بعد از زلزله ازمیر برای خرید اشیای ساختمان های تخریب شده و یا ساختمان هایی که تخریب خواهند شد به هر خانواده چند هزار لیر ترکی پرداخت کرد.
همزمان با وقوع زلزله رئیس جمهور ترکیه که در جلسه شورای علمی و بهداشتی در شهر استانبول در غرب این کشور سخرانی می کرد ، خاطر نشان کرد که همه امکانات خود را برای اتمام هر چه زودتر عملیات جست و جو و نجات در مناطق خسارت دیده از زمین لرزه ازمیر بسیج کرده است.
رجب طیب اردوغان سپس با حضور در مناطق زلزله زده از نزدیک در جریان امداد رسانی به زلزله زدگان قرار گرفت.
او گفت که خانواده ها در صورتی که بخواهند می توانند کرایه های پرداختی به منازل جدید را از دولت دریافت کنند و یا در خوابگاههایی دانشجویی که در اختیار آنان قرار داده خواهد شد اسکان یابند.
زلزله ازمیر با بحرانCOVID19 نیز همراه بود.
دولت بابت زمین لرزه ازمیر ترکیه بیش از 86 اردوگاه برای آوارگان زلزله تاسیس کرده است.
دولت ترکیه همچنین اقداماتی مانند خدمات روانشناختی و کیت های کووید 19 را در اختیار زلزله زدگان قرار داد.

اقدامات بیشتر پس از زمین لرزه ازمیر ترکیه :
• کمک و خدمات در اردوگاه های بزرگ تر که نیاز به کمک بیشتری را دارند ، گزارش شده است.
• خدمات بهداشتی بیشتری از جمله کیت هایCOVID19 ، (ماسک بزرگسال و ماسک کودک) و ضد عفونی کننده که مورد نیاز بوده است را ، در دستور کار قرار دادند.
• توالت و دوش های سیار بیشتری در اختیار مردم قرار دادند.
• پشتیبانی روانی اجتماعی ، برای کسانی که در اردوگاه های کوچکتر یا حومه شهر اقامت دارند.
• افزایش آگاهی از مکانیسم های پشتیبانی موجود در پاسخ به زلزله ، به ویژه گروه های منزوی مانند پناهندگان.

گروه مشاورین آسمان وظیفه خود دانستند تا در این مقاله تمهیدات دولت در حمایت از مردم بعد از زلزله ازمیر را بیان کنند تا شما بیشتر با خدمات این کشور آشنا شوید.
جهت مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر درباره کشور ترکیه و خدماتی همچون اخذ اقامت ، پذیرش تحصیلی و … میتوانید از طریق منو ، خدمات ما را مشاهده یا از طریق مشاوره رایگان و بخش “تماس با ما” سایت ، با ما در ارتباط باشید.

2 Comments

  • خدمات بهداشتی بیشتری از جمله کیت هایCOVID19 ، (ماسک بزرگسال و ماسک کودک) و ضد عفونی کننده که مورد نیاز بوده است را ، در دستور کار قرار دادند.
   • توالت و دوش های سیار بیشتری در اختیار مردم قرار دادند.
   • پشتیبانی روانی اجتماعی ، برای کسانی که در اردوگاه های کوچکتر یا حومه شهر اقامت دارند.
   • افزایش آگاهی از مکانیسم های پشتیبانی موجود در پاسخ به زلزله ، به ویژه گروه های منزوی مانند پناهندگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدرباره ماتماس با ما
فرم ارتباط با ما